يکشنبه 1392/6/10

 

نكاتي درباره عكاسي ضد نور يا سيلوئت

 

شايد تا حالا با عكس‌هاي ضد نور يا سيلوئت برخورد كرده باشيد. همان‌طور كه از نام آنها مشخص است اين نوع عكس‌ها ضد نور هستند و سوژه در آنها به شدت تيره است؛ به طوري كه بسياري از جزئيات آن قابل مشاهده نيست و تنها نمايي كلي از آن در عكس مشخص مي‌شود. در اينجا به نكاتي در خصوص عكاسي سيلوئت يا ضد نور اشاه مي‌شود كه احتمالا براي علاقه‌مندان عكاسي جالب توجه خواهد بود.

ضد نور

عكاسي ضد نور يكي از روش‌هاي انتقال اندوه، احساس و حالت‌هاي عاطفي به بيننده است. ممكن است بيننده با ديدن اين نوع عكس‌ها به درك درست و واضحي از سوژه نرسد؛ اما بخش تيره و سياه تصوير باعث شكل‌گيري قدرت تخيل بيننده مي‌شود.

عكس:محمد توكلي

مهم‌ترين نكته در عكاسي ضد نور قرار دادن سوژه در مقابل يك منبع نور عظيم و تنظيم ميزان نوردهي دوربين بر اساس روشن‌ترين بخش تصوير (پس زمينه) است. توجه داشته باشيد كه ميزان نوردهي (Exposure) دوربين بايد بر اساس روشن‌ترين بخش پس زمينه و نه سوژه تنظيم شده باشد. با رعايت اين اصل اوليه، سوژه موردنظر به دليل نبود نور كافي حتي اگر به طور كامل سياه نشود بسيار تيره يا به اصطلاح آندر اكسپوزد (under exposed) –حداقل نوردهي- خواهد شد.

انتخاب سوژه

اگرچه از سوژه‌هاي بسياري براي عكاسي ضد نور مي‌توان استفاده كرد، اما برخي سوژه‌ها از شرايط بهتري برخوردارند. از آنجا كه در عكاسي ضدنور مواردي مانند رنگ، بافت يا حالت سوژه تاثيري در زيبايي عكس ندارد بنابراين بهتر است توجه خود را روي ويژگي‌هاي ديگري متمركز كنيد. براي مثال، ويژگي‌هايي مانند بزرگي، اندازه، درشت و قوي بودن و به طور كلي اندازه‌هاي ابعادي سوژه تاثير زيادي در بهتر شدن عكس خواهند داشت.

تنظيم نور

تنظيم نور و به طوركلي نورپردازي در عكاسي ضد نور با ساير زمينه‌هاي عكاسي تفاوت زيادي دارد و نكات گفته شده در خصوص رعايت برخي موارد نورپردازي در اين نوع عكاسي به هيچ عنوان صدق نمي‌كند. برخلاف اينكه در بسياري از زمينه‌هاي مختلف عكاسي، روشن بودن جلو زمينه توصيه شده است، در عكاسي ضد نور روشن بودن پس زمينه بسيار تاكيد مي‌شود. اين مساله به گونه‌اي است كه هرچه منبع نوري پس زمينه قوي‌تر و بزرگ‌تر باشد شدت تيرگي و سياه شدن سوژه بيشتر خواهد بود.

بهترين منبع نوري براي عكاسي ضد نور، خورشيد است بنابراين براي خلق يك اثر ضد نور مي‌توانيد از سوژه بخواهيد كه در مقابل طلوع يا غروب آفتاب بايستد.

مشخص بودن سوژه

به دليل تيرگي كامل سوژه در عكاسي ضد نور، گاهي اوقات تشخيص درست سوژه مشكل‌ساز مي‌شود. از اين رو هنگامي‌كه قرار است به جاي يك سوژه همزمان از چند سوژه عكس گرفته شود سعي كنيد سوژه‌ها به گونه‌اي تفكيك شده باشند تا ابهامي‌در هنگام مشاهده آنها به وجود نيايد. براي مثال، اگر قرار است از يك شخص و يك درخت عكس گرفته شود، بهتر است بين دو سوژه اندكي فاصله وجود داشته باشد تا تصوير مشخص و واضح باشد. ايستادن شخص در مقابل درخت يا تكيه كردن به آن باعث مبهم و نامشخص شدن سوژه در تصوير خواهد شد.

در صورتي كه تمايل داشته باشيد از چهره اشخاص عكس ضد نور تهيه كنيد بهتر است از آنها بخواهيد به صورت نيمرخ بايستند؛ زيرا اين كار باعث مي‌شود تا اجزاي بيشتري از صورتشان مثل بيني، دهان و چشم‌ها در تصوير ( البته به صورت خطوط) منعكس شود.

آخرين نكته

اگرچه شدت تيره‌تر بودن سوژه، زيبايي بيشتري به عكس مي‌بخشد، اما در صورتي كه بتوانيد هنرمندانه و خلاقانه برخي ناحيه‌هاي سوژه را روشن باقي بگذاريد زيبايي عكس را دو چندان كرده‌ايد. گاهي اوقات روشن بودن بخشي از سوژه باعث سه بعدي شدن آن مي‌شود. اينكه چه سوژه‌اي و تا چه حد تيره يا روشن شود بستگي به ديد خلاقانه شما دارد.

 

 

                وبسايت رسمي كانون آگهي و تبليغات واژه گستر

 

 


X