يکشنبه 1392/10/1
هر چه بيشتر به ايام عيد نوروز 93 نزديك مي‌شويم، تكاپوي مديران در سفارش، انتخاب و خريد هداياي تبليغاتي افزايش مي‌يابد. همچنين تنوع و گستردگي انواع هدايا با قيمت و كيفيت گوناگون ممكن است انتخاب را سخت‌تر نمايد. از طرفي، يكي از هداياي ارزنده و مورد قبول همگان از دير باز سررسيد و تقويم بوده و هست. واژه گستر قصد دارد طي مطالبي آموزنده شاخص ها و پارامترهاي مهم در انتخاب سررسيد را به اطلاع برساند تا شايد در اين مهم شما كمك كوچكي داشته باشد.
 

حتماً براي شما مهم است كه سررسيد و سالنامه اي كه براي سازمان‌ تان انتخاب مي‌كنيد، سررسيد خوبي باشد و مورد تائيد مديران مجموعه و مخاطبان واقع شود. در زير اطلاعاتي در خصوص كيفيت و مدل‌هاي مختلف آمده كه مي تواند به شما كمك كند تا موفق شويد بر اساس بودجه اي كه داريد، انتخاب مناسبي انجام دهيد و از كيفيت آن نگراني نداشته باشيد.
در اين مقاله صحافي مورد بررسي واقع شده. در نوشتارهاي ديگر مي توانيد اطلاعاتي در خصوص جلد، كاغذ، طراحي، مشاهده نمائيد.

 

اهميت صحافي سررسيد
حتما براي شما اتفاق افتاده كه جلد سررسيد تان در اواسط سال جدا و بلا استفاده شده باشد. براي بسياري از مصرف كنندگان نيز، عامل صحافي خوب و بادوام، مهم ترين نشانه و عامل كيفيت و انتخاب است. يك سررسيد هر چه قدر زيبا و نفيس كه باشد، بدون صحافي مناسب، نا كارآمد خواهد بود. با خواندن توضيحات زير مطمئن هستيم كه اين اتفاق براي شما تكرار نخواهد شد:
عموماً در سالنامه ها از دو نوع صحافي استفاده مي شود. 1- ته دوخت 2- فنري.

 

صحافي ته دوخت

به طور كلي با استحكام ترين و رايج ترين روش در بين تمامي روش‌هاي صحافي ته دوخت است. در اين روش كاغذهاي تا شده به هم دوخته و چسبانده مي‌شوند. گفتني است اين روش صحافي، براي كتاب‌هاي نفيس و سررسيد استفاده مي‌شود.

 

 

 

صحافي فنري
در اين روش ابتدا صفحات سوراخ و سپس حلقه هاي پلاستيكي يا فلزي را از آن عبور مي‌دهند. مانند عكس هاي زير. نكته قابل ذكر آن است كه بسياري از مديران، اين گونه صحافي را نمي پسندند؛ علت اين امر آن است كه به زعم آن ها اين مدل سالنامه ها به اندازه كافي وزين و صاحب اعتبار نيستند؛ شايد به اين دليل كه ايستايي و موزوني اين مدل صحافي به اندازه سررسيدهائي با صحافي ته دوخت نيست.

 

http://oi41.tinypic.com/2mozfgo.jpg

سررسيد صحافي فنري


البته امروزه از اين مدل صحافي در قالب جلدها گلاسوري يا ارگانايزر استفاده مي شود كه برطرف كننده ضعف مذكور است. در اين خصوص بايد به يك نكته مهم توجه كرد؛ بسياري از جلدها، توليد كشور چين هستند و عليرغم ظاهر قابل قبول دچار مشكل كيفيت پائين جنس و دوخت هستند. پيشنهاد ما آن است كه از صحافي هاي ايراني استفاده نمائيد؛ به دو دليل:

  1. كيفيت بهتر
  2. حمايت از صحافان ايراني.

به هر ترتيب در صورتي كه اين مدل سررسيد را انتخاب مي كنيد حتماً از كيفيت آن اطمينان حاصل نمائيد.

 

صحافي فنري گلاسوري 

 

آزمون كيفيت صحافي
پيشنهاد مي كنيم كه قبل از خريد سررسيد با اين دو روش ساده و ابتدائي كيفيت صحافي را بسنجيد:

 

1- سررسيد را محكم در ميان دو دستان‌ تان قرار دهيد و دست‌ها در جهت مخالف برانيد. اگر بازه تحرك دو سمت زياد باشد، شما بايد نگران كيفيت صحافي باشيد. چرا كه در بلند مدت احتمال جدا شدن صفحات از جلد وجود دارد. 

View Raw Image"> View Raw Image">

 

 

         

 

View Raw Image"> View Raw Image">

 

* سمت راست صحافي مناسب سررسيد و سمت جپ صحافي نامناسب

               

2-  پيشنهاد ما اين است كه از اين روش در صورتي استفاده كنيد كه روش بالا، اطمينان شما را فراهم نكرده باشد. اين روش اندكي غير معمول است و ممكن است سبب بلا استفاده ماندن سررسيد مورد آزمايش شود. براي اين كار تعداد حدود 10-20 برگ از صفحات بالائي سررسيد را در دستان تان بگيريد. سپس دستان تان را با اندكي شتاب بالا و پائين نمائيد. اگر جلد دچار آسيب نشده باشد، مي‌توانيد مطمئن باشيد كه اين سررسيد مي‌تواند حتي بيش از يك سال كار كند. لازم به ذكر است كه سررسيدهاي واژه گستر همواره به صورت تصادفي مورد اين آزمون واقع مي شوند. آزمون دوم تنها مربوط به صحافي ته دوخت خواهد بود.


View Full Size Image


                وبسايت رسمي كانون آگهي و تبليغات واژه گستر

                              http://vajegostar.com/

X