يکشنبه 1392/10/1

 

اندازه و اصطلاحاً قطع سالنامه ها و سررسيدها، بخصوص در زمان سفارش چاپ آنها يكي از نكات مهمي كه معمولاً انتخاب را كمي سخت مي‌كند. براي سفارش چاپ سالنامه هاي تبليغاتي 93 پيشنهاد مي‌شود كه اين نوشتار را مطالعه نماييد.
 

در مقالات قبلي در خصوص انواع صحافي ها در سالنامه ها و همچنين جلدهاي مناسب آنها مطالبي نوشته شد. در اين جا اطلاعاتي ارائه خواهد شد تا بتوان با آگاهي از مزايا و معايب قطع‏هاي مختلف، انتخاب مناسبي داشته باشيم.
به طور عمومي سررسيد در ايران در قطع هاي: وزيري، رقعي، مديران، خشتي، جيبي و پالتويي توليد مي‏شود:

 

سررسيد وزيري 93
به جرات مي‏ توان گفت اين قطع رايج‏ ترين اندازه براي سالنامه حساب مي‏شود. قطعي كه مورد پسند طيف زيادي از مخاطبان قرارمي‏گيرد؛ از كارمند، مدير تا مشتري. اندازه اين قطع حدوداً 24*17 سانتي‏متر است. عاملي كه سبب رواج بيشتر اين اندازه شده آن است كه  اندازه نسبتا مناسبي براي كاربر دارد و با توجه به اين كه بيشتر كتب نيز در اين اندازه منتشر مي شود، كاربران ارتباط بهتري با آن برقرار مي كنند. برخي معتقد هستند براي كساني كه نياز دارند كه سررسيد شان هميشه همراه‏ شان باشند، اين قطع اندكي بزرگ است.

 

سررسيد رقعي
اندازه اين سررسيد حدوداً 21*14.5 سانتي متر است. برخي معتقد هستند كه اين قطع خوش‏ دست‏ تر و براي جابه‏ جائي مطلوب‏ تر است. قيمت آن نسبت به قطع وزيري در شرايط يكسان ارزان‏ تر خواهد بود. برخي معتقدند اين قطع بيشتر مناسب كارمندان و مشتريان است. بعضي از سازمان‏ ها ترجيح مي‏ دهند كه اگر بناست سررسيد هديه‏ اي براي مديران باشد، از اين قطع استفاده نكنند؛ شايد به اين دليل كه به نظر اين دسته، سالنامه رقعي چندان به عنوان هديه چشم‏گير نيست. هر چند كه بسياري از مديران استفاده از اين قطع را به همان دليل سبكي ترجيح مي‏دهند.

 

 

سررسيد مديران
همانطور كه از اسم آن برمي آيد اين اندازه سالنامه مختص مديران است. قيمت آن بسيار گران و يك كالاي لوكس محسوب مي‏شود. شايد همين لوكس بودن عيب عمده اين مدل سالنامه باشد؛ چرا كه بيشتر از آن كه كاربردي باشد، يك هديه مجلل است. امروزه بسياري از مديران ترجيح مي‏ دهند كه سررسيدي در قطع‏ هاي ديگر در يك بسته شيك كه شامل هداياي مختلف ديگر است به عنوان هديه دريافت كنند؛ با اين ايده، هم از سررسيد استفاده خواهند نمود و هم از تنوع هداياي ديگر لذت خواهند برد.

 

مقايسه انواع سررسيد

مقايسه چند اندازه سررسيد، به ترتيت از پائين به بالا: قطع مديران، قطع وزيري، قطع رقعي، قطعي جيبي

 

سررسيد خشتي
به طور كلي به كتاب‏ هاي به شكل مربعي هستند خشتي گفته مي‏ شود. چندين اندازه خشتي وجود دارد. بسياري از كتب كودكان و قديمي در اين اندازه است. به سبب شكل مربع، بسياري اين قطع را بيشتر مي پسندند. اما به چندين دليل كمتر مورد استفاده واقع مي‏شود؛ اول آن كه به نسبت گران تر است و دوم آن كه جابه جائي آن دشوار بوده و سوم اين كه در طراحي صفحات داخلي مشكلاتي وجود دارد؛ يعني اختصاص فضا به روزهاي مختلف اندكي دشوار است.


                وبسايت رسمي كانون آگهي و تبليغات واژه گستر

                              http://vajegostar.com/

يکشنبه 1392/10/1
هر چه بيشتر به ايام عيد نوروز 93 نزديك مي‌شويم، تكاپوي مديران در سفارش، انتخاب و خريد هداياي تبليغاتي افزايش مي‌يابد. همچنين تنوع و گستردگي انواع هدايا با قيمت و كيفيت گوناگون ممكن است انتخاب را سخت‌تر نمايد. از طرفي، يكي از هداياي ارزنده و مورد قبول همگان از دير باز سررسيد و تقويم بوده و هست. واژه گستر قصد دارد طي مطالبي آموزنده شاخص ها و پارامترهاي مهم در انتخاب سررسيد را به اطلاع برساند تا شايد در اين مهم شما كمك كوچكي داشته باشد.
 

حتماً براي شما مهم است كه سررسيد و سالنامه اي كه براي سازمان‌ تان انتخاب مي‌كنيد، سررسيد خوبي باشد و مورد تائيد مديران مجموعه و مخاطبان واقع شود. در زير اطلاعاتي در خصوص كيفيت و مدل‌هاي مختلف آمده كه مي تواند به شما كمك كند تا موفق شويد بر اساس بودجه اي كه داريد، انتخاب مناسبي انجام دهيد و از كيفيت آن نگراني نداشته باشيد.
در اين مقاله صحافي مورد بررسي واقع شده. در نوشتارهاي ديگر مي توانيد اطلاعاتي در خصوص جلد، كاغذ، طراحي، مشاهده نمائيد.

 

اهميت صحافي سررسيد
حتما براي شما اتفاق افتاده كه جلد سررسيد تان در اواسط سال جدا و بلا استفاده شده باشد. براي بسياري از مصرف كنندگان نيز، عامل صحافي خوب و بادوام، مهم ترين نشانه و عامل كيفيت و انتخاب است. يك سررسيد هر چه قدر زيبا و نفيس كه باشد، بدون صحافي مناسب، نا كارآمد خواهد بود. با خواندن توضيحات زير مطمئن هستيم كه اين اتفاق براي شما تكرار نخواهد شد:
عموماً در سالنامه ها از دو نوع صحافي استفاده مي شود. 1- ته دوخت 2- فنري.

 

صحافي ته دوخت

به طور كلي با استحكام ترين و رايج ترين روش در بين تمامي روش‌هاي صحافي ته دوخت است. در اين روش كاغذهاي تا شده به هم دوخته و چسبانده مي‌شوند. گفتني است اين روش صحافي، براي كتاب‌هاي نفيس و سررسيد استفاده مي‌شود.

 

 

 

صحافي فنري
در اين روش ابتدا صفحات سوراخ و سپس حلقه هاي پلاستيكي يا فلزي را از آن عبور مي‌دهند. مانند عكس هاي زير. نكته قابل ذكر آن است كه بسياري از مديران، اين گونه صحافي را نمي پسندند؛ علت اين امر آن است كه به زعم آن ها اين مدل سالنامه ها به اندازه كافي وزين و صاحب اعتبار نيستند؛ شايد به اين دليل كه ايستايي و موزوني اين مدل صحافي به اندازه سررسيدهائي با صحافي ته دوخت نيست.

 

http://oi41.tinypic.com/2mozfgo.jpg

سررسيد صحافي فنري


البته امروزه از اين مدل صحافي در قالب جلدها گلاسوري يا ارگانايزر استفاده مي شود كه برطرف كننده ضعف مذكور است. در اين خصوص بايد به يك نكته مهم توجه كرد؛ بسياري از جلدها، توليد كشور چين هستند و عليرغم ظاهر قابل قبول دچار مشكل كيفيت پائين جنس و دوخت هستند. پيشنهاد ما آن است كه از صحافي هاي ايراني استفاده نمائيد؛ به دو دليل:

  1. كيفيت بهتر
  2. حمايت از صحافان ايراني.

به هر ترتيب در صورتي كه اين مدل سررسيد را انتخاب مي كنيد حتماً از كيفيت آن اطمينان حاصل نمائيد.

 

صحافي فنري گلاسوري 

 

آزمون كيفيت صحافي
پيشنهاد مي كنيم كه قبل از خريد سررسيد با اين دو روش ساده و ابتدائي كيفيت صحافي را بسنجيد:

 

1- سررسيد را محكم در ميان دو دستان‌ تان قرار دهيد و دست‌ها در جهت مخالف برانيد. اگر بازه تحرك دو سمت زياد باشد، شما بايد نگران كيفيت صحافي باشيد. چرا كه در بلند مدت احتمال جدا شدن صفحات از جلد وجود دارد. 

View Raw Image"> View Raw Image">

 

 

         

 

View Raw Image"> View Raw Image">

 

* سمت راست صحافي مناسب سررسيد و سمت جپ صحافي نامناسب

               

2-  پيشنهاد ما اين است كه از اين روش در صورتي استفاده كنيد كه روش بالا، اطمينان شما را فراهم نكرده باشد. اين روش اندكي غير معمول است و ممكن است سبب بلا استفاده ماندن سررسيد مورد آزمايش شود. براي اين كار تعداد حدود 10-20 برگ از صفحات بالائي سررسيد را در دستان تان بگيريد. سپس دستان تان را با اندكي شتاب بالا و پائين نمائيد. اگر جلد دچار آسيب نشده باشد، مي‌توانيد مطمئن باشيد كه اين سررسيد مي‌تواند حتي بيش از يك سال كار كند. لازم به ذكر است كه سررسيدهاي واژه گستر همواره به صورت تصادفي مورد اين آزمون واقع مي شوند. آزمون دوم تنها مربوط به صحافي ته دوخت خواهد بود.


View Full Size Image


                وبسايت رسمي كانون آگهي و تبليغات واژه گستر

                              http://vajegostar.com/

X